Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Szastarce

Mała książka - wielki człowiek

Utworzono dnia 18.09.2018

W związku z przystąpieniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Szastarce do projektu dla trzylatków, realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, zapraszamy wszystkich rodziców lub opiekunów dzieci urodzonych w 2015 roku, wraz z dziećmi, do odwiedzenia naszych bibliotek na terenie gminy Szastarka. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki i zostanie jej czytelnikiem otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Dzięki tej akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Akcja ta ma również zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się

na stronie:


www.wielki-czlowiek.pl

i
 

Imieniny

Pogoda

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 14

W tym miesiącu: 70

W poprzednim miesiącu: 58

Wszystkich: 2479

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2